Maymun Çiçeği virüsü için maske kullanılacak mı ? Maymun çiçeği hava yoluyla bulaşıyor mu?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), maymun çiçeğine karşı seyahatlerde maske kullanımı önerisi yapıp daha sonra geri çekti. Fakat CDC, hastalar ve yakınlarına maske kullanımını öneriyor.

Maymun Çiçeği virüsü için maske kullanılacak mı ? Maymun çiçeği hava yoluyla bulaşıyor mu?

Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkelerin sayısı artıyor. Dün Gana ve komşu ülke Yunanistan'da ilk vakalar tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde dün düzenlediği basın toplantısında, DSÖ'ye raporlanan binin üzerinde vakanın doğrulandığını ve şimdiye kadar virüs nedeniyle can kaybı yaşanmadığı söyledi.

Ghebreyesus, virüsün yayılmasının özellikle hamile kadınlar ve çocuklar için endişe verici olduğunu vurgulayarak, "DSÖ olarak virüsün görüldüğü ülkelere, vakaların tanımlanması ve virüsün daha fazla yayılmasının önüne geçilmesi için her türlü çabayı sarf etme çağrısında bulunuyoruz" dedi.

DSÖ'nün maymun çiçeğine karşı toplu aşılamayı tavsiye etmediğini belirten Ghebreyesus, "Maymun çiçeğine karşı etki gösteren bazı çiçek aşıları ve antiviral ilaçlar var, fakat tedarikleri sınırlı. DSÖ, tıbbi ihtiyaçlar doğrultusunda ilaç ve aşıların tedarik edilebilmesi için iş birliği mekanizması geliştiriyor" ifadelerini kullandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 6 Haziran'da kendilerini hastalığına karşı korumak isteyen seyahat eden insanlar için geçen hafta kılavuzunu güncelledi.

Tavsiyelerinden biri de maske kullanımıydı: "Maske takın. Maske takmak, maymun çiçeği de dahil olmak üzere birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olabilir." Fakat pazartesi gecesi geç saatlerde, bu öneri silindi.

CDC salı günü yaptığı açıklamada, maske önerisinin kafa karışıklığına neden olduğu için kaldırıldığını duyurdu.

Bununla birlikte, CDC hala maymun çiçeğinin yayıldığı ülkelerde "ev halkı ve sağlık çalışanlarının" maske takmayı düşünmesi gerektiğini söylüyor. Bu öneri aynı zamanda “maymun çiçeği olduğu teyit edilmiş bir kişiyle yakın temas halinde olabilecek diğer kişiler" için de geçerli.

Web sitesindeki başka bir uyarıda CDC, "özellikle solunum semptomları olan" maymun çiçeği hastalarını, maske takmaya hala teşvik ediyor.

Ayrıca, diğer hane üyelerinden maymun çiçeği olan kişinin yanındayken "cerrahi maske takmayı düşünmelerini" öneriyor. GazeteDUVAR

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2022, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER