Japonya'da 100. Başbakanı Kişida Fumio görevde

Japonya'nın 100. başbakanı Kişida Fumio kabinesiyle göreve başladı.

Japonya'da 100. Başbakanı  Kişida Fumio görevde

Japonya Parlamentosu, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin yeni lideri (LDP) Fumio Kişida'yı başbakan seçti. Kişida, geçen hafta LDP Genel Başkanı olmuştu. LDP Japonya'da 1955'ten bu yana, 1993-1994 ve 2009-2012 yılları hariç hep iktidarda olan bir parti.

Japonya'da meclis oturumunda ülkenin 100. başbakanı seçilen ve kabinesiyle görevine resmen başlayan Kişida Fumio, ekonominin "düze çıkarılması" sözü verdi. Kişida, olası vaka artışına karşı hastane yatak kapasitelerini artıracaklarını belirterek, "Kriz yönetiminde, bir kontrol kulesi olarak işlevsel olabilmesi için hükümeti güçlendireceğiz" diye konuştu.

64 yaşındaki Kişida'nın 20 kişilik kabinesinin yarısından fazlası ilk kez bakanlık üstleniyor. 3 kadın siyasetçinin bakanlık üstlendiği kabinenin yaş ortalaması 61,8. Önceki kabineden Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ve Savunma Bakanı Kişi Nobuo koltuğunu korudu. Başbakan'dan sonra en önemli makam kabul edilen Kabine Baş Sekreterliği ve Hükümet Sözcülüğüne Matsuno Hirokazu getirildi. Aso Taro'nun 2012'den beri görev yaptığı Maliye Bakanlığı, Aso'nun yeğeni Suzuki Şuniçi'ye teslim edildi. En önemli mevkiler arasında gösterilen Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hagiuda Koiçi oldu.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER