İzlanda'da kadın milletvekilleri erkekleri geçti!

İzlanda'da genel seçimler sonrasında iktidardaki sağ-sol koalisyonu çoğunluğu güç kazanırken seçilen kadın milletvekili sayısı ilk defa erkekleri geçti.

İzlanda'da kadın milletvekilleri erkekleri geçti!

İzlanda, Avrupa'da çoğunluğunu kadın milletvekilinin oluşturduğu parlamentoya sahip ilk ülke oldu. Genel seçimler sonrasında iktidardaki sağ-sol koalisyonu çoğunluğu güç kazanırken seçilen kadın milletvekili sayısı ilk defa erkekleri geçti.

euronews'in aktardığına göre, merkez-sağ İlerici Parti'nin bir önceki seçimlere göre 5 milletvekili daha fazla çıkarması ile koalisyon 37 sandalyenin sahibi oldu. Üç partili koalisyonun merkez-sağdaki üyesi Bağımsızlık Partisi 16 sandalye ile en çok sandalyeye sahip parti olmayı sürdürdü. 8 milletvekili çıkaran koalisyonun sol ortağı Yeşiller Hareketi ise bir önceki seçimlere göre sandalye kaybetti. 2017 seçimlerindeki 11 milletvekili çıkaran partiden seçimin hemen ardından iki milletvekili istifa etmişti.

Hatırlanacağı gibi Başbakan ve Yeşiller Hareketi'nin lideri Katrin Jakobsdottir seçim öncesinde koalisyon ortaklarıyla çoğunluğu korumaları halinde işbirliğini sürdürmeyi müzakere edeceklerini belirtmişti.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER