Hollanda koronavirüs salgınında 'sosyal mesafe' ve 'maske'ye geri dönüyor

Hollanda’da yüksek vaka artışları dolayısıyla COVID-19 önlemleri yeniden sıkılaştırılıyor.

Hollanda koronavirüs salgınında 'sosyal mesafe' ve 'maske'ye geri dönüyor

25 Eylül’de son verilen ağız maskesi ve 1,5 metrelik sosyal mesafe uygulaması, 6 Kasım’dan itibaren yeniden zorunlu olacak. Bu kapsamda müzeler, eğlence parkları, hayvanat bahçeleri, spor salonları, stadyumlar da dahil olmak üzere neredeyse tüm kapalı kamusal alanlarda COVID-19 sertifikası göstermek zorunlu hale gelecek.

BBC News'in aktardığına göre Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan yeni kararları açıkladı.

Yeni tedbirlere göre; tüm resmi dairelerin yanı sıra süpermarketler, mağaza ve dükkanlar da dahil, halka açık tüm kapalı alanlarda maske takmak zorunlu olacak. Kuaför ve fizyoterapist gibi temas gerektiren mesleklerde çalışanlara da maske zorunluluğu getirilecek. Orta ve yüksek eğitim kurumlarında da binaların içinde maske takmak zorunlu olacak.

Ülkede maske zorunluluğu, toplu taşıma araçlarında ise devam ediyordu. Alınan yeni kararlarda maske ve sosyal mesafe zorunluluğundan sadece seks işçileri muaf tutulacak.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER