Elizabeth Truss, Ukrayna tahıl koridoru için Türkiye'ye geliyor

Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss bugün Türkiye'ye geliyor.

Elizabeth Truss, Ukrayna tahıl koridoru için Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Truss'ın 22-23 Haziran'da Türkiye'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştireceği belirtilerek "Ziyaret vesilesiyle yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanı sıra güncel, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması öngörülmektedir" denildi.

Reuters haberine göre Truss, Ukrayna'nın Odesa limanında bekleyen tahılların çıkarılmasına yardımcı olma konusunda seçenekleri konuşmak üzere Türkiye'ye seyahat edeceğini ve çözüm bulmak için sadece birkaç hafta olduğunu söyledi.

Rusya'nın ablukası altında olan Odesa limanında bekleyen tahılların taşınması için oluşturulması planlanan güvenli koridor için Türkiye'nin de adı geçiyor.

Hatırlanacağı gibi, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace de yarın Türkiye'ye geleceği ve ziyaretinde İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği, IŞİD ve Suriye, Ukrayna'dan tahıl ihracatı gibi meselelerin ele alınacağı açıklanmıştı. İGFA

Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss’ın Ülkemizi Ziyareti Hk. https://t.co/5uk8fPHz15 pic.twitter.com/eUktMPuTUY

— T.C. Dışişleri Bakanlığı (@TC_Disisleri) June 22, 2022

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER