Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'dan Omicron varyantı uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron nedeniyle dünya çapında vaka sayıları artarken, insanlara Noel ve yılbaşı tatillerini ve kutlamalarını iptal etme çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'dan Omicron varyantı uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, toplanmaların birçok yerde "vaka sayılarının artmasına, sağlık sistemlerinin üzerine aşırı yük binmesine ve daha fazla ölüme" yol açacağı konusunda uyararak, 'bir araya gelmeyi erteleyin' çağrısında bulundu.

Omicron varyantının Delta varyantından daha hızlı yayıldığını ve aşı olmuş veya COVID-19 hastalığını geçirmiş kişilerde de enfeksiyonlara neden olduğunu söyledi. BBC News'in aktardığına göre, Cenevre'de gazetecilere demeç veren Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron'un Delta varyantından önemli ölçüde daha hızlı yayıldığına dair tutarlı kanıtlar olduğunu söyledi.

Vatandaşları yılbaşı tatillerini ve kutlamalarını iptal etmeye davet eden Dr. Ghebreyesus, "Bir etkinliğin iptal edilmesi, bir hayatın iptal edilmesinden daha iyidir" dedi.

Hatırlanacağı gibi İngiltere Başbakanı Boris Johnson, COVID-19'un Omicron varyantı vakalarının artması nedeniyle hükümetin yeni kısıtlamalar getirme ihtimalini yok saymazken, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Trafalgar Meydanı'ndaki yılbaşı kutlamalarının "kamu güvenliği" nedeniyle iptal edildiğini açıklamıştı.

İlk olarak Kasım ayında Güney Afrika'da tespit edilen Omicron, Japonya'da bir askeri üsteki bir vaka, toplam 180 vakaya yol açmıştı.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER