DSÖ: Omicron varyantı tüm dünyada endişe yaratmaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bildirdiğine göre Türkiye de dahil olmaz üzere en az 77 ülkede tespit edilen Omicron varyantı tüm dünyada endişe yaratmaya devam ediyor.

DSÖ: Omicron varyantı tüm dünyada endişe yaratmaya devam ediyor

ABD'de yapılan yeni bir çalışma, Omciron varyantının hali hazırda mevcut olan tüm Covid-19 aşıların etkinliğinde önemli bir düşüşe neden olduğunu gösterdi. Üçüncü doz Pfizer/Biontech ya da Moderna uygulamasının ardından ise, corona virüsün orjinal versiyonuna göre antikor seviyesinde 6,5 kat düşüş görüldü.

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, dünya çapında hızla yayılan corona virüsün Omicron varyantının, güçlendirici dozlar da dahil olmak üzere mevcut her aşıyı enfeksiyonu önlemede daha zayıf hale getirdiğini buldu.

Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, Omicron varyantına karşı dört büyük aşı markasının (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson ve AstraZeneca) aşılarını test etti. 

Ayrıca, çalışmanın bir parçası olarak üçüncü doz Pfizer/BionTech ve Moderna aşısı uygulanan insanların kan örneklerini incelendi. Corona virüsün Çin Wuhan’da tespit edilen orijinal versiyonuna kıyasla,  iki doz Pfizer/BioNTech aşısının ardından Omicron'a karşı nötralize edici antikorlarda 21 kat ve iki doz Moderna'nın aşısının ardındaN ise 8,6 kat düşüş oldu.

Bununla birlikte, Johnson & Johnson ve AstraZeneca/Oxford aşılarının iki dozlarının ardından Omicron’a karşı antikor seviyesi o kadar düşüktü ki,  bu da yeni varyanttan kaynaklanan enfeksiyona karşı neredeyse hiçbir koruma sağlamadıklarını düşündürdü.

Ayrıca, üçüncü doz aşı olan kişilerde antikorlardaki düşüşün, corona virüsün orijinal versiyonuna göre ortalama  6,5 kat daha az olduğu görüldü. 

Çalışmanın arkasındaki bilim insanları ciddi semptomları önlemek için kilit bir önem sahip, fakat ölçülmesi daha zor olan T hücresi ve hafıza B hücrelerini hesaba katmadıklarından, laboratuvar çalışmalarının Covid'e karşı bağışıklık tepkisinin çok dar bir görünümüne sunduğuna dikkat çekti.

Araştırmacılar, sonuçların üçüncü doz aşıların ciddi hastalığı önlemek için yeterli olabileceğini gösterdiğini vurguladı. 

Diğer taraftan, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci güçlendirici dozların  hastaneye yatmaya ve Omicron'dan ölüme karşı hala son derece yüksek koruma sağladığını aktardı. İngiltere ve Güney Afrika'daki veriler de,  altı ay önce iki doz Pfizer/BioNtech aşısı verilen kişilerde bile, şiddetli Omicron hastalığına karşı hala yüzde 70 koruma sağlanacağını göstermişti.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER