Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın teröre desteğini kesmek zorunda olduğunu belirterek, bu konuda somut adımlar beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Lucian Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile bugün İstanbul'da yaptığı görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

TAVRIMIZ AÇIK VE NET!

İkili ilişkilerin, ekonomik ve stratejik işbirliklerinin konuşulduğu; İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuna karşı tavrın görüşüldüğü ifade edildi.

Basın toplantısında Rau, iki ülkenin NATO'ya üyeliğini desteklediklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, kendisine sorulan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuyla ilgili soruya, "Türkiye'nin tutumu gayet net. Türkiye NATO'nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir. Türkiye'nin koyduğu rezervin sebebi açıktır. Bu iki ülkenin terör örgütleriyle ilişkileri ve o terör örgütlerine yaptıkları destek. NATO'nun güvenliği hepimiz için önemli. Bu, tüm müttefikler ve müttefik olmak isteyenler için de geçerlidir. Herkesin Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini anlaması gerekir" diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım atmaya hazrı olduğunu söylemesinin ardından hafta için Ankara'da yapılan toplantıyı anımsatan Çavuşoğlu, iki ülke temsilcileriyle Türkiye'nin beklentilerinin ve atılması gereken somut adımların paylaşıldığını belirterek, bu adımlarla ilgili cevap beklendiğini kaydetti. İGFA

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER