Covid-19 salgınında 28 yıla değer can aldı

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, COVID-19 pandemisinin insan yaşamına maliyetini gözler önüne serdi. 37 ülkeyi kapsayan araştırma, 28 milyon yıla eş değer insan hayatının yeni tip Koronavirüs nedeniyle kaybedildiğini gösterdi.

Covid-19 salgınında 28 yıla değer can aldı

Pandeminin etkisinin ölçeğini değerlendirmek için şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışmaya göre, Covid-19 salgını geçen yıl 28 milyon yıla eşdeğer bir can kaybına neden oldu. 

ŞİMDİYE KADAR YAPILAN EN AYRINTILI DEĞERLENDİRME

37 ülkede kaybedilen yaşam yıllarını hesaplayan Oxford Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada, muazzam rakamlar ortaya çıktı. Çalışma, ölümlerin sayısını ve meydana gelme yaşını ölçerek, COVID-19'un etkisinin şimdiye kadarki en ayrıntılı değerlendirmesini sağladı.

RAKAMLAR DAHA DA YÜKSEK OLABİLİR

Araştırmanın bulgularına göre, çoğu ülkede yaşam beklentisindeki önemli düşüşlerin yanı sıra, erken ölümlerden kaybedilen yılların sayısı da arttı. Araştırmacılar, veri eksikliği nedeniyle Asya, Afrika ve Latin Amerika'dan çoğu ülkeyi araştırmaya dahil etmedikleri için gerçek boyutun daha da yüksek olabileceğini aktardı.

Araştırmayı yöneten Oxford Nuffield Nüfus Sağlığı Departmanından Dr Nazrul Islam, BMJ tıp dergisinde yayınlanan bulgular nedeniyle kendisinin ve ekibinin "şoke" olduğunu söyledi. Bazı akrabalarını ve meslektaşlarını Covid-19 nedeniyle kaybettiğini belirten İslam, "Her şeyi gözden geçirmek için bir noktada durmak zorunda kaldık. Hayatımda pandemi kadar hiçbir şey beni bu kadar şoke etmedi” diye konuştu.

Bununla birlikte bilim insanları, yüzyılın en kötü halk sağlığı krizi olan Koronavirüs’ün tam etkisini anlamanın yalnızca aşırı ölümlerin sayılmasını değil, aynı zamanda bu ölümlerin ne kadar erken olduğunu analiz etmeyi de gerektirdiğini söyledi. Oxford Üniversitesi liderliğindeki ekip, 2020'de yaşam beklentisindeki değişiklikleri ve tüm nedenlerden dolayı kaybedilen fazla yaşam yıllarını tahmin etti.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER