Çin bu kez büyük bir gövde gösterisi yaptı

Dünya Rusya-Ukrayna gerilimini tartışırken bir diğer tarafta Çin-ABD ve Tayvan arasında da tansiyon yükseliyor. Son günlerde yaptığı hamlelerle ABD'nin tepkisini çeken Çin bu kez büyük bir gövde gösterisi yaptı.

Çin bu kez büyük bir gövde gösterisi yaptı

ABD ve Çin'in Tayvan konusundaki gerilimi uzun süredir devam ediyor. En son olarak ABD'nin yaptığı 'Tayvan'a destek açıklaması' Çin'i adeta çileden çıkardı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın güvenlik danışmanı Jake Sullivan, bu hafta Çin'in Tayvan adasını zorla yeniden birleştirmesine "asla" izin verilmeyeceğini açıkladı.

ABD'nin açıklamasına Çin cephesinden beklenen cevap gecikmedi. Çin'in komünist yöneticilerinin sözcülüğünü yapan Global Times gazetesi adeta tehdit niteliğinde bir uyarı yayınladı.

Gazete, Sullivan'ı 'koca ağzını' kapatmaya davet etti ve 'ülkeniz için daha fazla utanç yaratmaktan kaçınmalısınız. Bu tür tehditlerin inandırıcı değil çünkü ABD Tayvan'ı savunmanın maliyetini ödeyemez' dedi.

Pekin'in devlet destekli medyası, adada bir savaş çıkması durumunda Çin birliklerinin Tayvan'ı savunmak için gönderilen tüm ABD kuvvetlerine saldıracağı adayı savunmak için tasarlanan Amerikan silahlarını imha edeceğini açıkladı.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER