Almanya'da oy verme işlemi devam ediyor

Almanya'da Federal Parlamento seçimleri başladı. Yaklaşık 60,4 milyon seçmen ülkeyi önümüzdeki dört yıl yönetecek hükümeti belirlemek için sandığa çağrıldı. Oy verme işlemi sürüyor.

Almanya'da oy verme işlemi devam ediyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier Federal Parlamento seçimlerinde oy verme hakkı bulunan tüm yurttaşları "vatandaşlık görevlerini yerine getirmeye" davet etti. Steinmeier, Bild am Sonntag gazetesinde konuk yazar sıfatıyla kaleme aldığı yazıda, "Güçlü bir demokrasi ve iyi bir gelecek için hep birlikte oy kullanalım" dedi.

Deutsche Welle Türkçe'nin derlediği habere göre, Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) lideri ve partisinin başbakan adayı Armin Laschet oyunu memleketi Aachen'da kullandı. Laschet, seçim merkezi olan evine yürüme mesafesindeki okula eşiyle birlikte geldi. CDU'nun başbakan adayı Armin Laschet sandığa attığı oy pusulasını ters katlayınca kullandığı oylar da görüldü. Gazetecilerin kaydettiği görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayıldı.

CDU’nun başbakan adayı Armin Laschet’in oyunu ters katlaması sonucu verdiği oyun görülmesi ve bu fotoğrafın sosyal medyada eleştirilere yol açması sonrası Alman Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Laschet’in kendi partisine oy vermesinin beklendiği ve bu nedenle bu durumun "seçmene tesir etme çabası" olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi. 

Seçimin tek kadın başbakan adayı Yeşiller Partisi'nin eş genel başkanı Annalena Baerbock da oyunu Potstam'da kullandı.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER