Almanya'nın yeni başbakanı Olaf Scholz

Almanya'da seçimlerden partisi SPD’yi birinci çıkartan, Yeşiller ve Hür Demokratlar ile koalisyon hükümeti üzerinde anlaşan Olaf Scholz, bugün Federal Meclis’te yapılan oylamada ilk turda Başbakan seçildi.

Almanya'nın yeni başbakanı Olaf Scholz

Olaf Scholz'un Federal Meclis'te yapılan oylamada 303'e karşı 395 oyla başbakan seçilmesiyle birlikte Almanya'da 16 yıllık Angela Merkel dönemi sona erdi.

Federal Almanya Cumhuriyeti'nin 10'uncu Başbakanı Scholz, Sosyal Demokrat Partili (SPD) bir siyasetçi olarak, Willy Brandt, Helmut Schmidt ve Gerhard Schröder'den sonra bu görevi üstlenen dördüncü lider oldu.

Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas başkanlığında toplanan Federal Meclis’te yapılan gizli oylamada, Scholz, ilk turda oylamaya katılan 707 milletvekilinden 395'inin oyunu aldı. Oylamada 303 "hayır" oyu kullanılırken, 6 milletvekili çekimser kaldı. 3 oy da geçersiz sayıldı.

Başbakan seçilen 63 yaşındaki Scholz, Cumhurbaşkanlığı konutu olan Bellevue Sarayı'na giderek Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’den atama belgesini alacak ve tekrar Federal Meclis'e dönerek yemin edeceği öğrenildi.

SCHOLZ NASIL BİRİ?

Scholz, pragmatik, ağır başlı, ketum, duygularını yansıtmayan, hatta sergilediği sakin tutumu nedeniyle kimilerin sıkıcı olarak nitelendirdiği bir siyasetçi. Deutsche Welle Türkçe servisinin derlediği habere göre, çalışkan, çözüm odaklı ve zeki olarak nitelendirilen Scholz'u, aynı zamanda "robot" olarak tanımlayanlar da oldu. Hatta 2000'li yılların başında Die Zeit gazetesinin Scholz için yaptığı "Scholzomat" tanımı da hafızalara kazınmış durumda.

Scholz kısa bir süre önce Bunte dergisine verdiği söyleşide, kendisi için yapılan "Scholzomat" yakıştırmasını çok da beğenmediğini söylemekle birlikte, "bu tanımın tamamıyla yanlış olduğunu da söyleyemeyeceğini" ifade etti.

2017 yılında "Umudun Ülkesi" başlıklı kitabı yayımlanan Olaf Scholz, 1998 yılında evlendiği eşi Britta Ernst ile başkent Berlin'e yaklaşık 30 km uzaklıktaki Potsdam'da yaşıyor. Scholz'un eşi Britta Ernst de siyasetçi. Almanya'nın yeni First Lady'si 2017 yılından bu yana Brandenburg eğitim bakanı olarak görev yapıyor.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER